„ДНЕВНИЦИТЕ НА ЕНДИ ВОРХОЛ“ СТАНУВА ДОКУМЕНТАРЕЦ НА НЕТФЛИКС: Време е да запловиме во неговото уметничко наследство

25 февруари, 20220
andy-warhol (1)

Рајан Марфи продолжува да ги оживува културните икони и да ги трансформира нивните приказни во телевизиски серии. Од Моника Левински до трагичната љубовна приказна на JFK Jnr. и Каролин Бесет Кенеди, неговата следна тема е подеднакво, ако не и повеќе, митологизирана. Користејќи ја неговата автобиографија како изворен материјал, Марфи се здружи со Нетфликс за да направи документарен филм за животот на познатиот уметник поп-арт Енди Ворхол.

Преземајќи го насловот од автобиографијата на Ворхол напишана со помош на новинарот Пет Хакет, серијата од шест дела ќе се вика „Дневниците на Енди Ворхол“. Повеќе од една деценија, Ворхол ѝ се јавуваше на Пет, која беше негов долгогодишен пријател, и ѝ ја диктираше содржината на неговите списанија. Таа го уредила и го објавила по неговата смрт.

Netflix dokumentarac o Andyju Warholu izlazi 9. marta.

За што се работи во книгата/документарецот?

За оние кои допрва треба да ја прочитаат книгата, серијата на Нетфликс ќе ги следи подемите и падовите од животот на Ворхол, начинот на кој тој ги раскажуваше. Почнувајќи од неговото воспитување во Питсбург со родители со австриско-унгарско потекло, работа во неговото студио The Factory и односите што ги негува со Баскијат и Еди Сеџвик, документарниот филм ќе го прикаже неговиот пат до огромна слава. Ќе шпекулира и за тајни романси, истакнувајќи анегдоти и лични приказни на најблиските. Замислете ги Џон Вотерс, Деби Хари и Роб Лоу.

Dokumentarni film Andyja Warhola snima se na osnovu njegove autobiografije.

Покрај тоа, и малку застрашувачки, режисерот Ендрју Роси и Рајан Марфи ќе користат технологија за вештачка интелигенција која ги имитира говорните шеми на Ворхол, за да создадат дигитален глас идентичен на уметникот. Ќе се користи за читање на дневникот. Иако не сме сигурни како се чувствуваме за овој конкретен аспект од шоуто, бидејќи тоа се случува без согласност на уметникот, Роси се обиде да не увери во интервјуто за W, велејќи дека Ворхол сака да биде машина за да има помалку проблеми. Имам чувства, но посакувам да ги немам“, изјави Роси, додавајќи дека и Фондацијата Ворхол ја поддржува серијата.

Кога излегува документарната серија?

Серијата ќе се појави на Нетфликс на 9 март, а трејлерот подолу ни дава краток увид во животот и наследството на Енди Ворхол.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma