Добредојдовте на најопасниот европски аеродром: Пилотите пред слетување мораат да поминат посебна обука

23 септември, 20220
61605728-madeira

Иако Мадеира е поблиску до Мароко, сепак и припаѓа на Португалија, а со прекрасните 180 километри брег, море, прекрасните плажи и планинските патишта, вреди секоја посета.

Првото нешто што го забележувате во Мадеира е секако изобилството на зеленило, поради што многумина ја нарекуваат рајска градина. Но, пред да видите авокадо, манго, орхидеи и бугенвили на богатата почва на стариот вулкан, ќе наидете на еден од најопасните аеродроми во светот, именуван по Кристијано Роналдо.

На аеродромот Мадеира во Португалија се пристапува меѓу планините и Атлантскиот Океан во строго правец на стрелките на часовникот. При слетувањето, пилотите прво го свртуваат авионот кон планината, а потоа во последен момент нагло свртуваат надесно.

Во добри временски услови, тоа не е проблем за вештите пилоти, но кога дува силни ветрови, што не е невообичаено во Мадеира, на многу луѓе не им пречи да гледаат како авионите се борат против силните налети.

Поради несреќи во минатото, пистата е проширена, но пилотите се уште треба да поминат специјална обука пред да им биде дозволено да слетаат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit