Доволна е една шолја пред спиење: Овој пијалок ви помага да заспиете ПОБРЗО и го поттикнува варењето

27 јануари, 20220
Screenshot_1

Сувото овошје е одлична алтернатива за слатките. Подеднакво е слатко и во исто време обезбедува многу витамини, минерали и растителни влакна. Секако, не треба да претерувате со нив, бидејќи се штетни и дебелеат кога се консумираат во поголеми количини. Ако поради некоја причина не ви се допаѓа сувото овошје, задолжително пробајте го овој начин на употреба

 

 

Земете ги вашите омилени сушени плодови, како кајсии, сливи, суво грозје и урми и ставете ги во тенџере. Потоа прелијте зовриена вода и оставете покриено 20-30 минути. Ако сакате, можете да ги ставите во ладна вода и да ги сварите. А зошто? Како резултат на тоа, овошјето ќе стане помеко и повкусно. И ние побрзо ќе се задоволиме со нив. Важно е дека јадењето сушено овошје во оваа форма го намалува ризикот од дигестивни проблеми. Ова е особено важно за луѓето со чувствителен стомак, кои се склони кон запек и надуеност.

 

Потопувањето на суво овошје во врела вода не е ништо ново. Тоа е одличен лек за запек. Делува ефикасно, но нежно. Доволно е да се испие половина чаша од ваквата топла течност навечер пред спиење или наутро на празен стомак. Не треба долго да чекате за ефектите.

 

Водата од сушено овошје го поддржува функционирањето на дигестивниот систем. Исто така, обезбедува одредени количини на витамини и минерали. Покрај тоа, има малку калории. Пиењето навечер може да ви помогне да се справите со несоницата, а истовремено да ве стимулира и освежи наутро. Обезбедува мала количина на калории и шеќер, а во исто време е сладок и вкусен. Подготовката е многу едноставна, а ефектот ги надминува сите очекувања.

 

Доколку користите сушено овошје кое содржи конзерванси, вреди да се измие добро претходно за да се отстранат што повеќе непотребни материи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma