Домашен брз мајонез: Готов за 5 минути, а вкусот е подобар од оној во продавница

18 февруари, 20220
majonez-2048x1365 (1)

Нема ништо подобро од домашни намази, особено ако имате добар и докажан рецепт.

Ова е само еден од нив.

За подготовка ви требаат само пет минути, а еден сад од овој мајонез содржи 680 калории.

Состојки:

2 јајца
1 лажичка сол
1 кафена лажичка сенф
2 супени лажици сок од лимон
300 мл масло

Подготовка:

Јајцата се матат да бидат на собна температура најмалку половина час. Ставете ги во висок сад, посолете ги и кратко измешајте со миксер за стапчиња. Потоа додадете сенф, сок од лимон и првично капка по капка масло. Мешајте додека масата не почне да се згуснува, а потоа со тенок млаз додајте го преостанатото масло, постојано мешајќи, повлекувајќи го миксерот нагоре за да се создаде богата, компактна маса. Ако сакате малку потенок мајонез, можете да додадете уште една лажица сок од лимон. Ставете го во тегла и чувајте го во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi