ДОМАШЕН ЛЕБ СО КЕФИР: Крцкав однадвор, однатре мек како облак – останува свеж и до 5 дена!

15 март, 20220
180959_shutterstock-141855823_ls

Кефирот како квасец за леб се покажа како совршен и така настана овој леб кој може да се сече многу тенко и да биде свеж 4-5 дена. Со додавање различно брашно, вкусот на овој леб се менува и секој пат е совршен.

Состојки:

– 150 мл кефир
– 80 гр брашно
– 250 гр брашно за кревање тесто
– 100 гр брашно од семки од тиква
– 100 гр ‘ржано брашно
– 50-100 гр интегрално
– 1 кафена лажичка сол
– 300 ml вода

Подготовка:

Добро измешајте ги кефирот и брашното и на собна температура, покриен со проѕирна фолија, мора да одлежи 24 часа. После тоа, замесете го лебот со вода, додавајќи брашно и чувајте го тестото да не нарасне.

Тестото лесно протресете го на подмачкана хартија за печење и малку виткајте го во ролат и ставете го во долгнавест плех и оставете го да „одмори“ 30 минути.

Печете прво 15 минути на 200 C, а потоа на 180 C уште 25 минути, со сад со вода на дното од рерната. Печениот леб по печењето извадете го од калапот и оставете да се излади.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi