ДОМАШЕН МАЈОНЕЗ! Рецепт кој на сите им успева!

25 јануари, 20220
369219_x5_f

Ова е еден од оние рецепти кои успеваат од прва

Наведените состојки се доволни за една полна тегла, па доколку сакате повеќе зголемете ги дозите.

Состојки:

200 мл масло

1 јајце

2-3 лажици сок од лимон

сол

зачини

Подготовка:

Истурете го маслото во добро измиена стаклена тегла, потоа додадете ги јајцето, сокот од лимон и на крајот солта. Изматете ја смесата со миксер. Најважно кога го подготвувате мајонезот е да го повлечкувате рачниот миксер нагоре додека се пасира. По околу 20-30 секунди мајонезот е готов!

Додадете ги зачините.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi