ЕВЕ ШТО ВЕЛАТ ЕКСПЕРТИТЕ Дали млекото навистина предизвикува акни?

5 февруари, 20220
Screenshot_2

Дали знаете колку млекото влијае на квалитетот на кожата?

 

Многу дерматолози ширум светот предупредуваат дека кравјото млеко може да предизвика појава на акни, бидејќи се верува дека голем број луѓе имаат нетолеранција на лактоза, дури и без да знаат за тоа.

 

Имено, млечните производи содржат голема количина на шеќер и млечни масти, поради што имаат големо влијание врз изгледот и квалитетот на кожата.

 

Од друга страна, млекото од соја, кокос и бадем имаат поповолно дејство на кожата, а се верува дека овие билни млека ја чистат кожата од акни и други нечистотии.

 

Сурутката, која се наоѓа во млечните производи, ослободува хормон сличен на инсулин кој е одговорен за активирање и производство на акни.

 

Сепак, полномасното млеко може да биде подобар избор бидејќи има помалку сурутка, за разлика од млекото со малку маснотии, кое е водено по текстура и го користат спортистите, а многу од нив често имаат и самите проблем со акните.

 

Ако имате проблеми со акни и маснотии, треба да се консултирате со дерматолог или да го елиминирате кравјото млеко со малку маснотии за да бидете сигурни дека тоа е причина за проблеми со кожата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma