Една НАМИРНИЦА го намалува стресот кај жените, но тоа не е правило и кај мажите!

28 февруари, 20220
755e364d4fd626730aa391e79264531f4dd1e32b

Ако сте еден од оние кои деновиве се чувствуваат депресивно, што не е необичен проблем, време е почесто да јадете риба и морски плодови, особено туна.

Научниците ја издвоија туната, а таа треба да биде на чинија најмалку два пати неделно. За жал, рибата нема никакво позитивно влијание врз расположението на мажот. Студијата објавена во American Journal of Epidemiology вели дека омега-3 масните киселини имаат посебен ефект врз жените поради хормоните естроген и прогестерон, односно мозокот подобро функционира.

Истражувачкиот институт Мензис во Австралија пет години следел 1.400 жени на возраст од 26 до 36 години. Снимале што јаделе и како се чувствувале. Дури и со фактори како што се пушењето, зголемувањето на телесната тежина, вежбањето, консумирањето алкохол, образованието и работниот статус, сепак се покажа дека рибата има позитивен ефект врз депресијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi