ЕДНОСТАВЕН ТЕСТ Проверете го здравјето на белите дробови за само 30 секунди

22 јуни, 20220
Screenshot_2

Еве како лекарите објаснуваат зошто овој тест е добар

 

 

Пред да го направите тестот, поставете си ги овие прашања:

 

  • Дали често кашлате неколку пати на ден?
  • Кога кашлате, дали често кашлате слуз?
  • Дали останувате без здив побрзо од вашите врсници?
  • Дали сте над 40 години?
  • Дали сте пушач или поранешен пушач?

 

Ако одговоривте со „ДА“ на три или повеќе прашања, веднаш треба да се консултирате со лекар кој ќе ве упати на спирометрија или преглед на функцијата на белите дробови. Сепак, постои и тест кој можете да го направите дома, а кој може да открие дали има некакви промени што може да укажуваат на развој на рак на белите дробови.

 

Тестот се прави со спојување на два прста, еден кон друг. Кога ќе ги споите, треба да има слободен простор помеѓу двете ноктни плочки.

 

Ако нема простор, а прстите имаат благ облик на купола, тоа може да биде знак за многу сериозни болести како туберкулоза или рак на белите дробови, вели Ема Нортон од Бупа – меѓународна здравствена компанија. Д-р Нортон состојбата кога човек нема слободен простор меѓу два прста ја нарекува „nail clubbing“.

 

„Повеќето луѓе кои имаат рак на белите дробови не ни знаат за тестот“, вели д-р Нордон, додавајќи: „Но, тој е тој што може да предупреди на можноста за рак на белите дробови. Тестот го користат медицинските експерти како делумен метод за потврдување на состојбата, но секој може да го направи сам, потребни се само неколку секунди“.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber