Едноставна примена за најдобри резултати: Како се користи КОКОСОВОТО масло за НЕГА НА КОСАТА?

1 декември, 20220
Screenshot_11

Кокосовото масло е едно од најценетите масла што се користат кога станува збор за негата

 

 

Кокосовото масло е особено богато со лауринска, миристичка и палмитинска киселина, а главно се состои од триглицериди со среден ланец. Овој уникатен состав е причината зошто кокосовото масло нуди широк список на придобивки. Прво и основно, како и повеќето масла, тој е одличен емулгатор, што значи дека помага да се додаде влага што ја измазнува и омекнува кожата. Исто така, има антимикробно дејство, може да го промовира зараснувањето на раните и е природна помош при егзема.

 

Ова масло е исто така богато со полифеноли, кои му даваат заштитни, антиоксидантни својства.

 

Како да се користи кокосовото масло за коса?

Кокосовото масло може да биде одличен дел од вашата рутина за нега на коса, како и за вашиот скалп. Кога станува збор за вашите прамени, кокосовото масло ефикасно продира во косата. Ова се должи на високата содржина на лауринска киселина, која одлично делува на протеините во косата.

 

Процесот на употреба е многу едноставен. Измасирајте една до две лажички кокосово масло – во зависност од густината и должината на вашата коса – во средината и врвовите и оставете ја да отстои неколку минути пред да ја исплакнете. На овој начин, кокосовото масло делува како регенератор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi