Едно поинакво патување: 3 работи кои мора да ги искусите во спектакуларната египетска престолнина

28 ноември, 20220
62359140

Египет во никој случај не е само пирамиди, пустини, Нил, Долина на кралевите и слично. Египет е многу повеќе, а особено неговиот главен град, Каиро, има многу да понуди.

Сместен покрај реката Нил, Каиро е најголемиот град во Африка и шести по големина град во светот. Овој модерен, но историски богат град е полн со возбудливи искуства и вкусни деликатеси. Доколку сакате да искусите нешто повеќе од туристичка обиколка на пирамидите и истражување на историјата, еве други идеи за добро поминување на времето во Каиро.

Шетање по кафулиња

Кафеанската култура во Каиро е богата со историја, но и со понуда. Градот е полн со различни кафулиња околу секој агол, каде се служат вкусно кафе и други различни пијалоци. Многу од кафулињата се стари над 200 години. Дури и ноќе, овие живи места се попопуларни кај локалното население отколку баровите. Не пропуштајте да уживате во раздвижениот град додека уживате во неверојатно турско кафе и вкусни задоволства од кое било кафуле покрај патот.

Џамија на Мухамед Али Паша

Веднаш во цитаделата во Каиро се наоѓа Големата џамија на Мухамед Али Паша, позната како Алабастер џамија. Оваа историска џамија била изградена помеѓу 1830 и 1848 година, а ја изградил Мухамед Али-паша, во спомен на неговиот најстар син. Со своите високи куполи, оваа прекрасна џамија е првата видлива глетка од секоја влезна точка во градот, што ја прави една од најистакнатите знаменитости на Каиро. Има и неверојатно убава внатрешност. Посетете ја оваа џамија за да ја искусите длабоко вкоренетата религиозна култура на градот, додека секако не заборавајте да се облекувате соодветно.

Kairo - 2

Купување на пазари

Посетата на локалните пазари е секогаш збогатувачко искуство на секое патување. Особено во Каиро, локалните пазари, познати и како чаршии, нудат море од шарени ситници и ароматични деликатеси. Преполни со сите свои глетки, мириси и звуци, овие чаршии ви даваат неверојатна можност однапред да уживате во вистинската египетска култура. Во потрага по најдобрите сувенири, застанете кај фасцинантниот Кан ел-Калили, една од познатите историски чаршии во градот, полна со традиционални уметнички дела направени од египетски занаетчии. Работи од 10 век, па овој пазар буквално можеме да го наречеме „жива традиција“.

Kairo - 5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş