Ед Ширан на суд под обвинение дека неговиот најголем хит е плагијат: Се бранел пред судија пеејќи

11 март, 20220
ed-sheeran-830x0

Наградуваниот музичар е обвинет за неговиот голем хит „Shape Of You“

 

Британскиот музичар Ед Ширан се појави на суд во Лондон за неговиот голем хит „Shape Of You“ од 2017 година.

 

Имено, тој беше тужен за авторски права од уметникот Сами Чокри (Chokri), попознат како Сами Свич (Switch), и неговиот музички продуцент Рос О’Доногју, кои тврдат дека некои стихови од песната на Ширан премногу потсетуваат на стиховите во нивната песна од 2015 година. „ Oh Why “.

 

Затоа Ширан отпеа дел од неговата песна што е контроверзна на судењето, а потоа песната на Нина Симон „Feeling Good“ за да покаже дека ако испее две различни песни во ист тоналитет, нивните мелодии сепак можат да звучат слично.

 

Адвокатот на музичарот и неговиот продуцент изјавил дека Ширан веројатно ја слушнал песната порано и ја копирал, а пејачот и неговите соработници тоа го демантирале.

 

Адвокатот опширно го испрашуваше наградуваниот пејач за процесот на пишување песни во октомври 2016 година со неговите коавтори. На суд се пуштаа и снимките на Ширан како пее на различни висини.

 

Ширан пред судот изјави и дека се повлекол од музичката сцена во 2016 година за да се фокусира на создавање нова музика и дека не ја следи активно британската музичка сцена.

 

– Јас, Џони и Стив сме тука да го исчистиме нашето име – рече тој на судот каде што претходно изјави дека никогаш не слушнал за музичар да го тужат него или неговата песна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma