ЕКСПЕРТИТЕ ОТКРИВААТ! Овие 3 работи ги прават паровите во СРЕЌНИ ВРСКИ и БРАКОВИ!

28 март, 20220
Screenshot_2

Доколку сакате да ја подигнете вашата врска на повисоко ниво, треба да ги слушнете овие три совети кои ги нудат експертите.

 

 

Нема сомнеж дека секоја врска или брак е, да се каже, индивидуа сама по себе. Она што ќе ве задоволи вас како двојка, не мора да значи дека ќе им одговара и на другите.

 

Сепак, постојат некои универзални норми до кои треба да се придржувате доколку сакате вашата врска да има иднина.

 

Тројца експерти за врски дадоа клучни совети кои ќе ви овозможат да го направите токму тоа:

 

  1. Побарајте некој со слични вредности

– За долгорочна љубов, колку повеќе сличности, толку подобро (на пр. возраст, образование, вредности, личност, хоби…). Партнерите треба да бидат особено сигурни дека нивните вредности се совпаѓаат пред да одлучат да стапат во брак.

 

Иако некои разлики може да се толерираат, разликите кога се во прашање вредностите се особено проблематични ако вашата цел е да истраете заедно.

 

Уште една тајна за успешен брак: и двајцата партнери треба да бидат посветени на бракот да биде успешен, без разлика на сѐ. Единственото нешто што може да ја „раскине врската“ се самите партнери – вели Кели Кембел, доцент по психологија и човечки развој на Универзитетот во Калифорнија.

 

  1. Никогаш не ги земајте партнерите здраво за готово

– Ова можеби звучи очигледно, но не можете да замислите колку луѓе доаѓаат предоцна на терапија, кога на нивните партнери им е доста и сакаат да ја прекинат врската.

 

Многу е важно да се види дека секој има „точка на вриење“, и ако нивните потреби не се задоволени или не се чувствуваат „видени“ од друга личност, најверојатно ќе погледнат на друго место.

 

Многумина претпоставуваат дека само затоа што сѐ во ред без некои работи што ги сакаат, партнерот размислува на ист начин. Фразата „ниту една врска не е совршена“ не треба да се користи како рационализација за самозадоволство – вели Ирина Фирстајн, терапевт за парови.

 

  1. Престанете да се обидувате да бидете „сè“ еден на друг

– „Ти си моето сѐ“ е ужасен начин да се набљудува врската. Никој не може да му биде „сè“ на другиот. Создадете односи со други луѓе (семејство, пријатели) надвор од вашата врска или повеќе нема да функционира – вели Мет Лундкист, основач на „Tribeca Therapy“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi