ЕЛИЗАБЕТА САКАЛА ДАЈАНА ДА ЈА НОСИ НЕЈЗИНАТА КРУНА НА ВЕНЧАВКАТА: Принцезата ја одбила, а сега се знае и зошто!

13 февруари, 20220
Princeza-Diana-i-princ-Charles-1-

Откако кралицата Елизабета објави дека Камила ќе стане сопругата кралица откако принцот Чарлс ќе стане крал и дека ќе носи непроценливо парче накит – круната на мајката на Елизабета, повторно се појавија споредбите меѓу сегашната принцеза од Корнвол и покојната принцеза Дајана.

Камила со отворени раце го прифатила предлогот на кралицата во врска со ова нереално убаво парче накит, а Британците не ја пропуштиле можноста уште еднаш да ја окарактеризираат како некоја која сето тоа „едвај го дочекала“. Се споменуваше дури и Лејди Ди и нејзината венчавка со Чарлс и приликата во која Елизабет и понуди парче од колекцијата на накит, но принцезата соодветно одби. Дајана тогаш беше окарактеризирана како скромна, „вистинска принцеза“, а Камила, која подоцна се омажи за Чарлс, сè уште е трн во окото на многумина и недостојна за тронот.

Princeza Diana na vjenčanju s princem Charlesom nije nosila kraljičinu krunu

Омилената принцеза на својата свадба носеше дијадема Спенсер и превез долг речиси 8 метри. Доколку Елизабет одлучуваше, Дијана ќе ја носеше тијарата „Lover’s Knot“. Според експертите, оваа дијадема е дизајнирана за кралицата Мери во 1913 година и е обложена со дијаманти и бисери.

Која е вистинската причина?

Наводно, дијадемата била толку тешка што била многу непријатна за носење на главата, а предизвикала и големи главоболки. Но, и покрај ова, подоцна беше напишано дека „Lover’s Knot“ станало нејзиното омилено парче накит.

Неговата вредност се проценува на околу еден милион фунти, а откако принцезата Дијана почина во 1997 година, тијарата е вратена во колекцијата на кралицата Елизабета. Исто така, првиот ред бисери беше отстранет од дијадемата.

Kate Middleton naslijedila krunu princeze Diane

Ова парче накит на крајот ѝ беше дадено на Кејт Мидлтон, која првпат го носеше во 2016 година, иако Меган Маркл наводно се надевала дека ќе ѝ припадне на неа. Што се однесува до тијарата „Спенсер“ што Дајана ја носеше на свадбата, подоцна ја носеа сестрите на Дајана, а исто така беше видена и на други членови на нејзиното семејство, како што е Лејди Селија Мекоркудал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi