Жени, можно е: Со докажани ТРИКОВИ можете да јадете леб, а да НЕ СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!

26 март, 20220
R (1)

Многу луѓе избегнуваат да јадат леб додека се обидуваат да ослабат, а тоа воопшто не е потребно Точно, лебот содржи многу јаглехидрати, а во многу случаи се прави од преработено брашно. Сепак, постои здрав начин на консумирање леб поради кој нема да се здебелите, пишува „Eatthis“.

Доколку сакате да уживате во лебот додека сте на диета, треба да следите неколку едноставни правила.

Едноставно кажано, на секои 10 грама јаглени хидрати, лебот треба да содржи грам влакна.

Леб од цели житни зрна

Ако списокот на состојки започнува со шеќер, фруктоза, пченкарен скроб или пченично брашно, голема е веројатноста дека се работи за леб кој содржи прости јаглехидрати и таков леб треба да се избегнува.

Ако не сте сигурни дали е направен од житарки од цело зрно, првата состојка на листата треба да бидат тие житарки.

Бирајте органска пченица

Пченицата е многу променета во последните 50 години и треба да изберете органска која е помалку изложена на пестициди.

Купувајте ферментиран леб

Ферментираниот леб со квасец е полн со здрави бактерии кои помагаат во регулирањето на функционирањето на дигестивниот систем.

Јадете го со здрави масти

Слободно јадете го омилениот леб со здрави масти како маслиново масло, кокосово масло и путер. Не само што ќе јадете побавно туку ќе биде и повкусно.

Бирајте потемен леб

Колку е потемно брашното од кое се прави лебот, толку е побогат со антиоксиданси.

Леб со семки

Лебот со семки е полн со хранливи материи кои нема да ги внесете со обичниот леб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma