ЖЕНСКИОТ ОРГАЗАМ ТРАЕ ТРИ ПАТИ ПОДОЛГО ОД МАШКИОТ: Некои жени можат да го доживеат дури и во сон

12 март, 20220
9230717556228b6d2451ad989809439_640

Овие факти за сексот сигурно не сте ги знаеле.

За време на оргазмот, луѓето се помалку чувствителни на болка бидејќи центарот за оргазам и центарот за болка се наоѓаат во истиот дел од мозокот. Еве уште неколку интересни факти за сексот:

– Според некои истражувања, машкиот и женскиот оргазам можат да бидат подеднакво моќни. Сепак, машкиот оргазам трае во просек 4 секунди, а женскиот 15.

– Од друга страна, мажите можат побрзо да доживеат оргазам од жените. Ним им требаат во просек од една до десет минути, а на жените дваесет минути.

– Некои луѓе можат да доживеат оргазми додека спијат – овие оргазми не се последица на физичка, туку психичка стимулација.

– Самиот оргазам согорува само три калории, но патот до него е многу поголем.

– Луѓето со нулта крвна група важат за најдобри љубовници во светот. Тие едноставно уживаат во сексот, а способни се полека да водат љубов со часови.

– Утринскиот секс е одлична идеја поради една причина. Доколку доживеете утрински оргазам ќе ви се подобри денот, но и расположението бидејќи ќе зрачите со позитивна енергија.

– Кај машката ејакулација спермата се движи со брзина од околу пет метри во секунда. Хорст Шулц го собори рекордот во далечина постигната од неговата сперма – неверојатни 5,48 метри.

– Некои жени ејакулираат за време на оргазмот. Ова е всушност млечна течност која доаѓа од матката, пишува „24sata.hr“.

– Клиторисот има дури 8.000 нервни завршетоци, двојно повеќе од пенисот.

– Во Јужна и Северна Кореја живеат мажи со најмала големина на половиот орган – не достигнуваат ни 10 сm (поточно 9,66 cm).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi