Заборавете на СКАПИТЕ КРЕМИ И ТРЕТМАНИ: Со овие 3 намирници вашата кожа ќе блеска како порано, БЕЗ БРЧКИ И ФЛЕКИ

22 јуни, 20220
Screenshot_11

Од древниот Египет, преку античка Кина и викторијанската ера до денес, светот и општеството целосно се променија, но потребата за убав, негуван изглед остана иста.

 

Иако денес најчест избор за нега се производите од козметичката индустрија, која главно се состои од вештачки состојки, популарноста на природните маски не опаѓа. И со добра причина! Бидејќи ништо не може да ја замени природната намирница!

 

Кога станува збор за јогуртот, маска за кожата на лицето ќе има освежувачки ефект.

 

 

Ви пренесуваме рецепт за маска за лице со јогурт, која ќе ја хидрира вашата кожа и ќе ги отстрани нечистотиите и мртвите клетки, а се подготвува од само три состојки!

 

За оваа маска потребни се само неколку состојки:

 

  • ¼ јогурт,
  • лажичка мед,
  • лажичка турско кафе,

 

лажичка кафе додадете во јогуртот и промешајте.

 

Смесата не треба да биде премногу водена, но не и густа. Во смесата додадете една лажичка мед и мешајте додека медот целосно не се соедини со останатите состојки.

 

Нанесете ја маската на лицето со нежни кружни движења. Оставете на лицето десет минути и исплакнете со пријатна, млака вода. Можете да користите нежни, кружни движења при плакнење – ова дополнително ќе го „исполинзира“ лицето. Колку е почувствителна вашата кожа – се препорачува да бидете понежни кон неа. Избришете го лицето со чиста крпа и нанесете хидратантна крема.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi