Заради ова нема доволно волумен! Најголемите грешки кои ги правиме при ПЕГЛАЊЕ на косата и како да ги исправиме!

25 март, 20220
337112_peglanje-kose-shutterstock-488716468_ff

Правата коса никогаш не излегува од мода, а многу жени со задоволство се враќаат на оваа класика, или со фенирање на фризер или дома – со пеглање на косата. Сепак, често грешиме, колку и да изгледа едноставно пеглањето, поради што нашата фризура едноставно нема доволно волумен и изгледа безживотно.

Често силно ја притискаме косата со пегла, што е сосема погрешен потег, иако ни се чини дека поефикасно ќе ја испегламе. Исто така, избегнуваме при брзање да ја поделиме на помали прамени, што е пресудно при пеглањето.

Најдобро е вака да се испеглате!

Што ви треба?

фен
пегла
лак за коса
регенератор кој не се мие

Kosa, Frizura, Duga kosa, Lepotica, Devojka, Prirodna lepota

Што да се прави?

Кога ја миете косата, исцедете вода колку што можете. Нанесете регенератор кој се остава, потоа исчешлајте и погрижете се рамномерно да го нанесете регенераторот на вашата коса.

Брзо исушете ја косата со фен, поминувајќи со врвовите на прстите низ неа, додека 3/4 од косата не се исуши. Доколку имате време, можете да оставите да се исуши природно до крај.

Кога косата целосно ќе се исуши, поделете ја на мали, еднакви делови околу главата. Клучно е да се подели на помали делови.

Важно за волуменот: кога ќе поминете со пеглата, не ја притискајте целосно, туку оставете ја малку отворена, за косата да добие доволно топлина и во исто време да го задржи волуменот.

На крајот, можете да налиете малку серум за сјај на дланките (не директно на косата!), а потоа нанесете на врвовите.

Конечниот идеален чекор е да ја фрлите косата надолу и да ја испрскате со лак; поминете со прстите низ косата за рамномерно да го распоредите лакот. Уживајте во раскошниот волумен!

Совет плус: Можете да зацврстите неколку виткачи, почнувајќи од краевите на секој од тие поделени делови од косата, да ги виткате и да ги зацврстите. Внимателно извадете ги по петнаесетина минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi