ЗАСТЕГНЕТЕ ЈА КОЖАТА НА ЛИЦЕТО Еве што треба да јадете

5 февруари, 20220
Screenshot_6

Многу дами се соочуваат со првото појавување на брчки по четириесеттата година од животот

 

 

За некои тие се повидливи, а за други се баш видливи. Сепак, во интерес на секоја жена е да се ослободи од нив. Затоа експертите препорачуваат здрава исхрана, квалитетен сон, доволно внесување вода и ќе можете да ги контролирате овие заоблени линии на вашето лице.

 

 

  1. Чоколадо

 

Верувале или не, антиоксидансите кои се наоѓаат во какаото во прав имаат изненадувачки придобивки за вашата кожа бидејќи можат да го стимулираат производството на колаген, кој во основа ги спречува брчките. Затоа експертите препорачуваат да јадете темно чоколадо.

 

  1. Поретко миење на лицето

 

Експертите велат дека треба да го намалите чистењето на лицето бидејќи на тој начин ги отстранувате природните масла и влагата од кожата кои помагаат во заштитата од брчки.

 

  1. Јадете риба

 

Мрсната риба како туната, лососот и сардините содржат омега-3 масни киселини, кои се клучни за здравјето на нашата кожа. Овие масни киселини се одговорни за здравјето на клеточната мембрана, а мембраната е она што влијае на способноста на клетките да задржуваат вода. Така, силната бариера води до помека, посјајна и генерално поубава кожа без брчки.

 

  1. Намалете го внесот на шеќер

 

Шеќерот е една од најчестите причини за многу кожни проблеми. Вишокот шеќер во крвотокот се врзува за колагенот, кој потоа не функционира како што треба, што доведува до предвремено стареење и појава на брчки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi