ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ: Идеални намирници за преодниот период на сезоните!

14 март, 20220
image_2022-03-14_095115

Во таков преоден период би било добро да се зголеми внесот на храна која ќе ни го зголеми имунитетот и ќе направи мали промени во исхраната.

Витамин Ц

Секогаш кога ќе настинеме, обично ни велат да додадеме повеќе витамин Ц. Започнете со цитруси кои вклучуваат лимета, лимони, портокали, мандарини, до зеленчук како пиперки, лиснат зеленчук како спанаќ, зелена салата, кељ…

Куркума

Куркумата содржи соединение наречено куркумин, кое има антиинфламаторно и антивирусно дејство. Можете да направите мешавина од сирова куркума и да ја измешате со млеко и мед.

Лук

Познато е дека лукот го зголемува имунитетот, што ја зголемува заштитата од грип и вируси.Содржи високи концентрации на цинк кои ја надополнуваат и стимулираат ефикасноста на телото во зголемување на Т-клетките, со што лукот станува борец против грипот.

Ѓумбир

Ѓумбирот всушност е корен и носи изобилство на хранливи материи и минерали кои вклучуваат витамин Б6, магнезиум и манган. Сите хранливи состојки играат активна улога во зголемувањето на метаболизмот, а со тоа и на имунитетот. Ѓумбирот исто така содржи специфично активно соединение наречено Џинџерол, кое го прави ѓумбирот да има анти- воспалителни и антибактериски дејства по природа и на тој начин ги спречува инфекциите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi