За нејзината УБАВИНА се зборува со милениуми: ТАЈНИТЕ на Клеопатра кои лесно можете да ги примените денес

18 февруари, 20220
kleopatra-2048x1536

Нејзини главни адути биле интелигенцијата и самодовербата

Египетската кралица Клеопатра VII Теа Филопатор зрачела со својата енергија и убавина и била жена каква ретко се гледа.

Таа била некој кој знаел што сака во секое време и го добивала тоа.

Нашироко се верува дека Клеопатра била една од најголемите убавици во историјата на светот.

Вистина е дека оваа позната кралица, иако била заводничка, физички не се разликувала многу од своите слугинки и дека нејзиниот опис не одговарал на стандардите за убавина на нејзините современици.

Таа била жена со тесно чело, ковчесто лице, остра брада и многу изразен нос, но секако била фатална и извонредна. Таа наводно била женствена и маѓепсувала на секој чекор со нејзиниот мирис и благодарение на негата на кожата за која многу се грижела, била многу младолика и привлечна.

Што правела Клеопатра поинаку?

Според изворите, таа користела техники за нега кои биле толку прогресивни што се користат и денес, а ова се само некои од нив.

Кајал

Шминката им била многу важна на Египќаните, а тие се сметаат за пронаоѓачи на ајлајнерот. Клеопатра користела кајал со кој ги истакнувала очите, а ја штител и од сонце и од инфекции.

Маски за лице

Египетската кралица наводно користела маски за лице на база на млеко и мед, благодарение на што постигнувала длабока хидратација на кожата.

Капење во млеко

Можеби најинтересниот и најпознат детал за тајните на убавината на познатата Клеопатра е оној за капењето во млеко. Млечните киселини денес се надалеку познати по тоа што се одличен пилинг и ефикасен за подмладување, па има многу производи на база на нив.

Масла

Египќаните обилно ги користеле сите достапни масла, а нивната кралица го користела маслото од сусам, што сега го препорачуваат медицината и традиционалните техники ширум светот. Благодарение на нив ја спречувала појавата на брчки и го одржувала младешкиот изглед.

К’на

Денес, к’ната обично има декоративна и церемонијална улога во источните култури, а некогаш била популарна како лак за нокти. Клеопатра со неа правела маникир, а во меѓувреме е утврдено дека делува и како заштита на ноктната плоча.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi