За 25 минути ќе добиете совршено јадење: Супербрза чорба со домат која е идеално јадење за целото семејство!

8 април, 20220
337794_paradajz-corba-shutterstock-287851700_ff

Доматот е оној кој е одличен за слабеење. Содржи ликопен, кој ја намалува масата во телото. Тој е одговорен и за чувството на ситост што го чувствуваме, и за сето она што ни носи задоволство.

Дополнително, она што е многу важно е дека доматите го намалуваат ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања, исто така го забрзуваат зараснувањето на раните, како и ја штитат кожата од штетните сончеви зраци.

Состојки:

1 литар вода
0,5 литри варени домати
1 лажица брашно
1 лажица шеќер
1 лажица масло
малку свеж магдонос
1 пиперка
1 лажичка сув зачин
посни тестенини

Подготовка:

Добро загрејте го тенџерето во кој ќе ја зготвите супата. Потоа на масло пропржете ги брашното и маслото додека не поруменат.

После тоа, време е да се прелиат со водата и доматите, а потоа да се додаде ситно сечканата пиперка. Време е сето тоа да зоврие.

Потоа додадете зачини и промешајте.

Време е да додадете посни тестенини по желба.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi