Зготвено за 15 минути: Рецепт за префин пудинг од ванила кој се прави без капка млеко

29 март, 20220
62042938-puding-od-vanilije

Дали некогаш сте се обиделе да направите инстант пудинг без прашок? Постапката е многу едноставна и може да се прилагоди на широк спектар на групи – дури и оние кои не јадат храна од животинско потекло.

Наместо кравјо млеко, пудингот може да се направи со билен напиток од соја кој истовремено е полн со протеини, а гарантира кремаст резултат.

За да добиете вкусен вкус на ванила, треба да користите вистински екстракт од ванила, а не неговите евтини алтернативи.

Состојки:

500 мл пијалок од соја
70 грама шеќер
3 лажици пченкарен скроб
1 лажица екстракт од ванила
прстофат сол

Подготовка:

1. Во големо тенџере измешајте шеќер, пченкарен скроб и сол. Добро промешајте и постепено додајте го напитокот од соја.

2. Додадете го напитокот со постојано мешање за да се ослободите од грутките.

3. Смесата се вари на тивок оган околу 15 минути додека не се згусне.

4. Тенџерето се трга од оган и се додава екстрактот од ванила. Добро промешајте.

5. Оставете ја смесата да се излади, па ставете ја во фрижидер два до три часа.

6. Пудингот послужете го ладен со овошје, чоколадо и јаткасти плодови по желба. Добар апетит!

Совет плус:
Доколку сакате да го збогатите вкусот на едноставен пудинг од ванила, можете да додадете и кора од лимон или сок од бобинки за да му дадете поизразена боја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma