ЗОШТО АЛКОХОЛОТ И ФИТНЕСОТ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО: Како една чашка повеќе може да влијае на вашата рутина и резултати од вежбањето

5 јули, 20220
Vjezbanje-0688381438 (1)

И покрај вообичаеното верување дека луѓето кои многу вежбаат генерално живеат поздрав живот: тие не пушат, се хранат поздраво, пијат помалку алкохол, новото истражување на над 40.000 Американци покажа дека луѓето кои редовно вежбаат пијат изненадувачки количини на алкохол, повеќе од оние кои не се во форма, пренесува The New York Times. Сепак, резултатите од студијата не кажуваат ништо за условите кои ги тераат испитаниците да пијат повеќе, иако се смета дека постои одреден социјален фактор, како дружење после тренинг, но и оправдување на еден дополнителен коктел со физичка активност.

Сепак, експертите се согласуваат дека алкохолот и вежбањето не одат заедно и дека, доколку планираме физичка активност, треба да се воздржуваме од алкохол пред и после тренинг. Постојат многу причини да избегнувате алкохол, а ова се 4-те главни кога станува збор за вежбање:

Дехидрација

„Алкохолот е диуретик и ја исфрла водата од телото, а 90% од симптомите на мамурлакот се всушност резултат на дехидрација“, тврди нутриционистката Каролин Вилсон за британскиот Vogue. Водата е составен дел од нашиот организам која, меѓу другото, ја регулира неговата температура. Алкохолот во телото може да го зголеми, како и отчукувањата на срцето, што за време на вежбање може да значи непријатност и повеќе потење (да не зборуваме за главоболка, која во никој случај не е пријател на тренингот). За барем малку да се ублажат овие проблеми, се препорачува да се консумира многу вода заедно со алкохол.

Мускулна болка и замор

Млечна киселина се таложи кога пиеме алкохол, што значи дека може да очекуваме поголема болка за време на тренингот, но и замор во мускулите и недостаток на хормони за раст кои го стимулираат градењето на мускулите. Спортската нутриционистка Клер Сиканец предупредува дека не треба да консумираме алкохол пред кардио тренинг бидејќи предизвикува побрз замор и калориите во алкохолот не се корисни, а исто така треба да избегнуваме алкохол после тренинг со отпор/тежина бидејќи ќе биде потребно подолго време за да се опорават мускулите ( иако не се препорачува ниту пред тренинг), пренесува GQ.

Забавување на метаболизмот

Стресот предизвикан од алкохолот го успорува метаболизмот: брзината со која телото ги апсорбира потребните хранливи материи се забавува, а за да се спречи тоа, препорачливо е да се консумираат јаткасти плодови и зелен зеленчук пред да се консумира алкохол, според Вилсон.

Полош тренинг

Поради сето горенаведено, очигледно е дека нашето тело не функционира со полн капацитет по консумирање алкохол, а тоа се одразува и на самиот тренинг. Покрај фактот дека луѓето кои консумираат алкохол имаат поголеми шанси за повреда за време на спортска активност, студиите покажаа дека мамурлакот може да ги намали спортските перформанси за околу 11%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi