Зошто НЕ треба да пиете кафе и чај со шеќер

6 февруари, 20220
Screenshot_6

Засладувањето на нашите омилени пијалоци секој ден го прави речиси непотребно да внесуваме шеќер.

 

Иако е мала количина, секојдневното таложење шеќер трајно придонесува за зголемување на телесната тежина и може да му наштети на нашето здравје.

 

Луѓето кои секојдневно го засладуваат својот омилен пијалок внесуваат дури 69 калории, покажува најновото истражување на американските научници од Универзитетот во Илиноис, објавено во списанието Public Health. Кафето и чајот се најпопуларните пијалоци во Светот, а американските експерти велат дека и двата пијалоци се речиси без калории.

 

Но, проблемот е во адитивите, млекото, шеќерот и шлагот. Со овие адитиви, кафето или чајот стануваат екстремно висококалорични пијалоци. Иако бројот на калории кои на овој начин се внесуваат во организмот не изгледа голем, постепено и незабележливо може да резултира со зголемување на телесната тежина.

 

Научниците и нутриционистите се согласија дека ако не можеме да го отстраниме шеќер или млеко од кафето, треба да се обидеме да консумираме само една шолја од овој пијалок дневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi