Идеален на пролет: Португалскиот остров кој го нарекуваат пловечка саксија за цвеќиња

16 април, 20220
62288153

Пролетта е идеално време од годината за посета на Мадеира. Расцветаната природа е совршена за пешачење и возење велосипед. Слободното пливање на пастрмката и ендемските птици се само дел од работите што можете да ги видите овде, а бајковитата лаурисилва, ловорова шума, е дел од светското наследство на УНЕСКО.

Најпознатите пешачки патеки, ливадите, често се полни со туристи и љубители на природата, па не очекувајте осаменост доколку се одлучите да ги прошетате, но за среќа, Мадеира изобилува и со планински шеталишта и со оние покрај море. Одете по патеката по полуостровот Сао Лоренко, познат по неколкуте диви цвеќиња и прекрасните погледи на Атлантикот.

Островот зрачи со антички шарм, па не треба да се чудите ако за ручек ви служат рибни јадења, но дефинитивно повеќе не е место каде што се собира само „постарата“ клиентела, туку денес привлекува многу млади туристи.

Во главниот град Фуншал ќе најдете многу дизајнерски хотели со панорамски базени на покривот и шик ресторани со модерна кујна, а дефинитивно вреди да се посети и Mercado dol Lavradores, кој продава шарени островски производи како тропско овошје и риба.

Патиштата на островот се одлични, па се исплати да се вози низ островот, а можете да стигнете каде било во рок од еден час.

По неколку дена во главниот град, прошетајте по јужниот брег, каде растат бананите. Во градот Санто да Сера можете исто така да го посетите пазарот за да разберете зошто Мадеира се нарекува „пловечка саксија за цвеќиња“.

На североисток, на врвот на карпите, се наоѓа Quinta do Furao опкружен со лозја што е почетна точка на многу пешачки патеки и е познат по локалните јадења како што се супа од костени и слатки компири со мелени бадеми.

Последната станица нека биде Порто Муниз на северозапад од островот, кој е познат по природните базени со морска вода и вулканските плажи.

Во секој случај, ве очекува убава авантура, а доколку се одлучите да ја посетите, задолжително известете ни ги вашите искуства!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi