ИМАТЕ СУВА И ТЕМНА КОЖА НА ЛАКТИТЕ? Лекарите предупредуваат – ова може да биде знак за СЕРИОЗНА БОЛЕСТ!

11 март, 20220
Screenshot_5

Тие се јавуваат во случај на болест на тироидната жлезда, кога производството на хормони на оваа жлезда се намалува. Понекогаш се нарекува синдром на валкан лакт. Ако се појават темни дамки на лактите без објективни причини, треба да посетите дерматолог, бидејќи тие можат да укажуваат на не толку безопасни нарушувања во телото.

 

Кои се овие објективни причини? Ако се потпрете силно и постојано на сто лакти, или носите гардероба направена од груби ткаенини и ги иритирате овие области, или не одржувате хигиена …

 

Сепак, следниве состојби исто така можат да предизвикаат овие темни дамки:

 

Хиповитаминоза – недостаток на есенцијални витамини А и Е, неопходни за здравјето на кожата, доведува до дехидрација на ткивата. После тоа, кожата станува тенка, станува сува, пука, а на лактите кожата изгледа „мртва“, добива сивкаста сенка.

 

Дисбактериоза – во оваа состојба, се јавуваат нарушувања во цревната микрофлора, на телото му е тешко да апсорбира хранливи материи, витамини и микроелементи неопходни за здравјето на целиот организам, вклучувајќи го и ткивото на кожата. Во случај на цревна дисбиоза, постои зголемена сувост и промена на бојата на кожата на лакотните зглобови.

 

Псоријаза – групи на испакнатини на кожата се формираат на свиоците на лактите и колената. Тие се претерано суви, често испукани, црвени или потемна боја. Тие обично се појавуваат на места кои често се изложени на триење или притисок.

 

Хипотироидизам – се јавува во случај на болест на тироидната жлезда, кога производството на хормони во оваа жлезда се намалува. Понекогаш се нарекува синдром на валкан лакт.

 

Дијабетес – често се јавува кај дијабетес, кога шеќерот е слабо регулиран, особено во случај на хипергликемија (покачени нивоа на гликоза во крвта), кога има нарушувања во метаболизмот на протеините, мастите или минералите.

 

Сите овие болести можат да предизвикаат промени во бојата на лактите, грубите области на кожата на лакотните зглобови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi