ИМАТЕ ТЕМПЕРАТУРА? Веројатно веќе имате сѐ што ви е потребно во КУЈНАТА

5 април, 20220
Screenshot_8

Зголемената телесна температура над 37 ° C е нормална одбранбена реакција на телото на инфекција, но многумина од нас ја доживуваат како алармен сигнал.

 

Често се случува во состојба на паника да посегнеме по лекови и третмани кои ќе ни ја намалат температурата, а еве што треба да правиме.

 

 

Јаболков оцет

 

Направете обвивки од мешавина од вода и јаболков оцет (2/3 вода и 1/3 оцет). Ставете ја облогата на врвот на стапалата или завиткајте ги околу глуждовите. Покрај класичните облоги, често се препорачува чорапите да ги натопите во јаболков оцет, да ги облечете и да ги завиткате во крпа. Кога обвивката ќе стане топла, заменете ја со нова.

 

Велат дека овој напиток помага и против треска: во чаша вода измешајте две лажички јаболков оцет и една лажичка мед. Пијте два до три пати на ден.

 

Компир

 

Суровиот компир се користи за подготовка на облоги кои ефикасно ја извлекуваат температурата. Земете поголем компир и добро измијте го. Можете да го олупите, но не мора. Исечете го на кришки или изрендајте го. Ставете го на нозете и облечете ги чорапите. Чувајте ги облозите додека не се исушат до тогаш заменете ги со нови доколку е потребно. Можете да ставите облоги на челото и дланките.

 

 

Кромид

 

Кромидот ситно исечкајте го, па измешајте го со малку маслиново масло и морска сол. Нанесете на стапалата и завиткајте со газа. Заменете ја облогата веднаш штом ќе се загрее.

 

Зелка

 

Облогите од зелка ладат ако имате треска. Земете лист од зелка и оставете го малку да се исцеди, па ставете го на челото, вратот или тилот. Променете ја облогата веднаш штом ќе се загрее.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi