Има 130 килограми и анорексија, но никој не и верува: „Ова го правиш за да се пишува за тебе“

19 јануари, 20220
tes-holidej00010-830x0

Иако е несекојдневно и необично за лице кое има 130 килограми да има анорексија, оваа млада жена добила потврда за дијагнозата и од психолог.

Тес Холидеј (36) е плус сајз модел кој има повеќе од два и пол милиони следбеници на социјалната мрежа Инстаграм. Таа стана популарна поради облините и тежината од 130 килограми.

Тес секојдневно на својот профил објавува фотографии на кои е насмеана и позира во долна облека и тесна облека; на прв поглед се чини дека се е во ред во нејзиниот живот.

Но дека не е сè толку одлично и бајковито како што можеме да видиме на социјалните мрежи, докажува нејзината објава на Инстаграм, во која сподели информации за нејзината здравствена состојба.

Имено, Тес објави нејзина фотографија и натпис од весник „Бев шокирана кога дознав дека имам анорексија“.

Како што вели, поминало нешто повеќе од една година откако и е дијагностицирано ова нарушување во исхраната, а своето искуство за односот со храната решила да го сподели во интимна исповед за магазинот „Today“.

tes-holidej00003-830x0
tes-holidej00004-830x0
tes-holidej00005-830x0
tes-holidej00006-830x0
tes-holidej00009-830x0
tes-holidej00011-830x0
tes-holidej00008-830x0

Во својата исповед, Тес открива дека храната станала нејзин одбранбен механизам кога ја изгубила мајка си на 10-годишна возраст.

„Секогаш ја кријам вистинската количина на храна што ја јадам од мојата околина“, вели Тес.

– Во текот на изминатата деценија имав многу фази кога си ускратував храна. Тоа значи дека практично воопшто не јадев или јадев многу малку. Минатата година ми беше дијагностицирана анорексија и не сакав да кажам никому. Кога нутриционистката ми кажа дека ги покажувам сите симптоми на анорексија, и одговорив: „Не гледаш ли како изгледам?! Нема шанси да бидам анорексична“.

Иако е несекојдневно и невообичаено за лице кое има 130 килограми да има анорексија, Тес добила потврда за дијагнозата и од психолог.

Манекенката признава дека и требало многу сила и храброст да ја признае својата состојба пред целиот свет и открива дека секојдневно добива пораки на омраза.

– Ме обвинуваат дека лажам и дека само сакам да свртам внимание на себе. Ми пишуваат „Ова го правиш само за да пишуваат за тебе“. Не е вистина; вистината е дека во последно време повторно запаѓам во „канџите“ на анорексијата и дека деновиве пијам само две шолји кафе на ден – искрена е оваа девојка.

Таа вели дека се уште не разбира како телото и е гладно и неухрането, а од друга страна има вишок килограми.

– Тешко е што анорексијата се поврзува само со една форма на телото, а ние останатите сме исклучени. Давам се од себе за да закрепнам и се трудам секогаш во близина да имам храна што можам да ја изедам лесно и брзо. Редовно одам на терапии и сакам да ги охрабрам сите кои се во оваа ситуација и да им кажам да се обратат кај професионалец – заклучува Тес.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi