Инфлуенсерките не можат да ја замислат пролетта без нив: 5 проверени начини да носите ОКСФОРДКИ како шик кралиците на Инстаграм!

23 февруари, 20220
335653_oksfordcipeleshutterstock-1171063288_ff

Таканаречените оксфордки се препознаваат по многу тесните врвки и дупчињата на предниот дел.

Се верува дека потекнуваат од Шкотска и Ирска, каде што се нарекуваат и балморални чевли, по познатиот замок Балморал. Долго време важеа за исклучиво свечени кожени чевли, но со текот на времето успеаја да се прикрадат во полежерен и секојдневен стил.

Денес, тие се направени од низа материјали, вклучувајќи телешка кожа, вештачка, превртена и вистинска лакирана кожа, како и платно, а класичните црни и кафени чевли се повеќе се произведуваат во различни други бои, па дури и дизајни.

Но, како да ги носите?

Со тесни панталони

Ако сакате да комбинирате оксфорд чевли со панталони, имајте на ум дека тие најдобро изгледаат во комбинација со тесни модели, кои прават стапалото да изгледа подолго и особено ги истакнуваат обувките.

Ако преферирате малку пошироки ногавици, изберете модел на панталони што ги откриваат глуждовите, за чевлите повторно да бидат на преден план, односно широката ногавица да не ги „изеде“.

Со мини здолништа

Штом оксфорд чевлите влегоа во женската мода, почнаа да се комбинираат со здолништа и фустани, а од истите причини поради кои не се препорачува да се носат со многу долги и широки панталони – изгледаат фантастично со кратки здолништа и фустани.

Ако носите лакирани чевли, нема подобар избор од кожно мини-здолниште во ефективна боја!

Со лелеави здолништа и фустани

Ако преферирате малку подолги модели на фустани и здолништа, нема проблем – само изберете многу лелеави летни парчиња, со карнери и слоеви, кои ќе додадат разиграност и доза на разиграност на вашиот чекор. Чевлите ќе останат нагласени, а впечатокот ќе биде феноменален.

Спојте ги со аксесоари

Доколку имате оксфорд чевли во впечатлива боја, како беж или жолта, изберете капа, чанта или шал во истата нијанса, а остатокот од облеката нека биде во контрастни нијанси за да постигнете целосен ефект.

Како statement дел од стајлингот

Доколку сакате некои „поагресивни“ чевли, како што се дезенирани или сребрени, не двоумете се да ги носите. Со неутрален аутфит можат да изгледаат многу убаво и да бидат клучен дел од комбинацијата, а дополнително да го истакнете со помош на накит или ремен во сличен тон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi