Исклучително хранлива и здрава ужинка: Сите придобивки од КОСТЕНИТЕ

12 јануари, 20220
5f70291d5dfc1adb18e75a2e27ca9e4aea4f93af

Зошто редовно треба да консумираме костени?

Особено во постудените денови, костените се честа ужинка на менито, а малкумина знаат колку се навистина здрави.

Во 100 грама костени има 131 калорија, а од витамините најзастапени се витаминот Ц (26,7 мг), потоа витамините Е, А и Б комплексот.

Од минерали, костените содржат најмногу калциум, магнезиум, цинк, железо, бакар и манган. Костенот има и одличен процент на омега 3 и омега 6 масни киселини и сите есенцијални амино киселини.

Ова овошје со богат вкус е богато со протеини, влакна и масти, а е многу популарно бидејќи брзо обезбедува чувство на ситост.

Позитивно делува и на кардиоваскуларното и дигестивното здравје, а поради своите својства се користи во исхраната на дијабетичарите, како и кај лицата со висок крвен притисок и анемија. Може да го јадат и оние кои се чувствителни на глутен. Костените ги зајакнуваат коските и забите и ги стимулираат функциите на нервниот систем.

Во солените јадења, костените можат да го заменат месото, додека во слатките тоа е тајна состојка која дава посебен и интензивен вкус и одлично се комбинира со чоколадото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi