Каде што тревата е позелена: 10 работи кои веројатно не сте ги знаеле за Ирска

19 март, 20220
61476901

1. Даблин е горд што има по еден паб на секои 100 жители на главниот град на Ирска. Најстариот ирски паб – Sean’s Bar – се наоѓа во градот Атлон, и се верува дека датира од 900 година од нашата ера.

2. Просечниот Ирец секоја година пие околу 95 литри пиво и со тоа е на шестото место меѓу најголемите консументи на овој пијалок во Европа. Повеќе пиво се пие во Чешка, Германија, Австрија, Естонија и Полска.

3. Мај е, во просек, најсувиот месец во годината во оваа земја. Ова е одлична информација доколку планирате посета на оваа прекрасна земја.

4. Ирците најчесто одат на Канарските острови по пензионирањето.

5. Ирска има најмал број на пријавени забележани неидентификувани летечки објекти (НЛО) на небото од сите европски земји.

6. Белата куќа е дизајнирана од ирскиот архитект Џејмс Хобан, кој емигрирал од Калан, Килкени, во САД по завршувањето на американската револуционерна војна.

7. Во 2002 година, Ирска беше првата земја во светот која воведе данок на пластични кеси достапни во продавниците и супермаркетите.

8. Muckanaghederdauhaulia е крајбрежен град во округот Голвеј, кој ја носи титулата на местото со најдолго име во Ирска.

9. Терминот бојкот доаѓа од ирскиот капетан Џејмс Бојкот. За прв пат беше официјално користен во статија во списанието Inter-Ocean на 12 октомври 1880 година.

10. Drisheen е национално ирско јадење. Тоа е еден вид крвен колбас направен од свинско, кравјо, свинско и овчо крв, леб, овесна каша и маснотии.

Ирците се познати по говедските стекови со врвен квалитет, кои од понеделник, 14 март 2022 година, можете да ги најдете во Лидл, како и други специјалитети од Ирска и Велика Британија. Уживајте во вистински ирски појадок со шунка, пржена сланина, јајца, чедар или тавче гравче. За ручек почестете се со вистински ирски стек со сосови од Гинис или Ворчестер, а за десерт пробајте ги нивните колачи, епови или фини џемови или мармалади.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma