Каков фраер! Мачорот Лери е маскота на Даунинг Стрит, а е попопуларен од политичарите

8 септември, 20220
62374519

Мачорот Лери, чиј официјален наслов е „Главниот глувчар на Кабинетот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска“, ја следи работата на британските лидери повеќе од една деценија.

За тоа време, тој отпушти тројца премиери од Даунинг стрит број 10 и само што ѝ посака добредојде на новата станарка, Лиз Трас. По Дејвид Камерон и Тереза ​​Меј, си замина и Борис Џонсон.

„Како и сите премиери, тој беше привремен жител на Даунинг стрит, а јас постојано живеам овде. Кој доаѓа, оди, јас останувам“, порача мачорот Лери на Твитер, кој се води во негово име.

Тој беше донесен на Даунинг стрит број 10, каде што се наоѓа седиштето на британската влада, од тогашниот премиер Камерон, кој го спаси во 2011 година од засолништето за мачки и кучиња Батерси.

Оттогаш тој е многу популарен меѓу Британците и го опсипуваат со подароци и подароци кои секојдневно му се испраќаат на неговата адреса на Даунинг стрит.

Лери има мачкеста навика да го привлекува вниманието кон себе, често седи надвор од влезната врата на бројот 10 и гледа право во собраните фоторепортери и сниматели кои чекаат да излезат политичарите. Ги пушта полицајците да му ја отворат вратата, брка гулаби или лежи испружен на прозорецот, па неговите активности или мрзеливост честопати се добредојдено одвлекување на вниманието од монотоните политичари.

Лери има 650.000 следбеници на Твитер, што е двојно повеќе од моментално новата премиерка Лиз Трас. Трас е свесна за ова.

„Бев една од неговите омилени министри. И се надевам дека ќе го надоградам тоа пријателство“, изјави неодамна новиот британски премиер.

Лери сега има 15 години и се чини дека се уште е во добра форма. Бидејќи за две години се редовните општи избори, тогаш можеби во неговата куќа ќе пристигне и петтиот премиер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit