КАКО ДА ПОСТИГНЕТЕ СОВРШЕН CAT EYE – Во само неколку чекори!

13 јануари, 20220
Alexa-Chung-eyeliner

Од Клеопатра до последната модна ревија на Шанел, „cat eye“ е тренд на шминкање кој трае со милениуми. Моливот за очи или ајлајнерот е главното средство за истакнување на очите и создавање драматичен изглед како ѕвездите како Лејди Гага или Адел на настапите, но и „обичните смртници“ во вечерните излегувања, специјалните прилики, но и кога сакаме да се чувствуваме негувано со минимален труд. Но, иако звучи едноставно, „мачјото око“ не е „мачкина кашлица“ – а кралицата на шминкерите создадени со туш за очи, Адел, призна дека не може да стави молив за очи доколку од тоа зависи нејзиниот живот.

Сепак, не треба да се откажувате пред да го пробате, а беспрекорно „cat eye“ може да се постигне во неколку чекори:

Молив или туш

За почеток, потребни ни се алатки, а во овој случај тоа се молив или туш кој може да биде црн, но и во боја. Единствената препорака е, доколку немаме големо искуство со шминка, да не започнуваме со водоотпорни, бидејќи можеме да очекуваме учење со обиди и грешки, а водоотпорната шминка не е лесно да се вади. Покрај пенкалото или тушот, при рака треба да имаме мицеларен раствор и стапче за уши за да можеме да ги исправиме сите грешки.

Цртање

Честа грешка кога цртате со туш или молив е да ја кренете веѓата со прстите и да ја затегнете кожата, вели шминкерот Андреа Али. Наместо тоа, тој предлага, гледајќи директно во огледалото, да го исцртаме работ на очниот капак со кратки движења и да ја продолжиме линијата кон крајот на веѓата (но не сосема), со што би требало да постигнеме секси ефект на „мачка око“. Како да одредите каде треба да заврши линијата? Откако ќе ги извиткате трепките, поставете точка зад последната трепка – ова ќе биде „опашката“, советува шминкерот Томи. За навистина да се нагласат очите, не е доволен удар со молив, туку треба да се користи и за пополнување на просторот помеѓу трепките.

Симетрија

Со успешно решавање на едното око, потоа е вистински потфат да се постигне симетрија. Следејќи ги истите чекори со кои го шминкаме едното око, го цртаме другото – а мицеларниот раствор и стапчињата се наши вистински пријатели доколку погрешиме. Доколку сме задоволни од резултатот, а сакаме да го нагласиме контрастот и да ги покриеме сите траги од бришење, можеме да користиме коректор под ајлајнерот. И конечно – нанесете маскара!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi