Како да се справите со БОЛНИ АФТИ? Постојат неколку начини да се ослободите од малите ранички во устата!

17 април, 20220
Screenshot_20

Доколку имате проблеми со афти, решението е во вашата кујна.

 

Малите, белузлави (и кога се воспалени и црвени) плитки меурчиња во устата се нарекуваат афти. Тие можат да се најдат на внатрешната страна на устата, јазикот, па дури и на непцето.

 

Таканаречената „среќа во несреќа“ е што тие не се заразни, т.е. тие не можат да се пренесат на друго лице, но се многу болни. Понекогаш дури и спречуваат нормално џвакање храна или говор, но најчесто исчезнуваат во рок од 10 дена.

 

Причини за афти:

  • хормонски нарушувања
  • интензивен стрес
  • бактериски, габични или вирусни инфекции
  • дијабетес
  • несоодветна орална хигиена
  • консумирање премногу зачинета храна…

 

Како да се справите со афтите?

  • зајакнување на имунитетот (на пр. консумирање витамин Ц)
  • плакнење со жалфија, камилица, сода бикарбона …
  • промена на четката за заби

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi