Како до сјаен и блескав тен: Ова е тајната на негуваното лице на Меган Маркл, се препорачува во зима

25 ноември, 20220
702281_screenshot-2_f

Сјајната и блескава кожа е актуелниот тренд за убавина и апсолутен „must have“. Кога станува збор за трендовите за убавина и шминка, со сигурност можеме да кажеме дека акцентот е ставен на кожата и на сјајниот и блескав тен.

Она што е потребно за светол и блескав тен е квалитетна нега на кожата. Тоа апсолутно е клучот за сè.

Првиот производ кој ќе ве доведе до светол и блескав тен е хијалуронската киселина која ја хидрира вашата кожа.

Серумите базирани на хијалуронска киселина се исто така одлична основа за шминка или пудра. Ако сакате вашата кожа да изгледа природно и да има природен сјај, не користете тешки пудри, туку потпрете се на бб и цц креми.

Тие ќе ги покријат несовршеностите на вашата кожа, но и ќе направат вашата кожа да изгледа природно и сјајно.

Начинот на кој Меган Маркл се грижи за кожата на лицето е всушност достапен за сите.

Имено, козметичарката Никола Џос, која соработувала со Меган, тврди дека оваа убавица сака да користи природна козметика и дека редовно практикува домашни маски.

– Маските направени од природни состојки се ефективни, едноставни, не се скапи и имате целосна контрола врз тоа кои состојки ќе ги одберете за вашата кожа, и токму затоа ги сакаат моите клиенти – објаснува Никола.

Таа открила и едноставен рецепт за една од маските „направи сам“ што Меган понекогаш ги користи.

– За хидратација и осветлување на лицето помешајте кокосово масло со малку куркума, а за пилинг помешајте овесни снегулки со малку мед – открива оваа козметичарка. Сепак, Џос советува и пред да нанесете каква било маска на вашето лице, да направите мал тест – ставете малку смеса на лактот за да видите како реагира вашата кожа.

Таа исто така додава дека треба да ги прескокнете состојките како сода бикарбона, лимон, сол, шеќер и паста за заби кога правите домашни маски, бидејќи тие можат да ја нарушат киселоста на кожата или да предизвикаат иритација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş