Како од бајка: Швајцарскиот воз идеален за романтично бегство

1 март, 20220
62238904

Денот на вљубените неодамна помина, па сè уште не држат разни романтични идеи. Еден од нив е возењето со овој воз, бидејќи кога ќе ја видиме убавината по која оди рутата, ретко кој може да остане имун и да не се заљуби во личност која е подготвена да купи билети за овој воз …

Замислете одмор со сите добри вина и сирења што ги посакува вашето срце, во раскошен винтиџ воз со огромни прозорци. Лизгајќи низ швајцарскиот пејзаж, поминувате покрај тркалачките тревни ридови, снежните алпски врвови и стотици прекрасно убави населби. Звучи прилично романтично, нели?

Па, постои, и се нарекува „Golden Pass Belle Epoque“ – тоа е рута од Монтро, град на брегот на Женевското езеро до Цвајсиммен, село во близина на Гштад.

Линијата е инспирирана од возовите Golden Mountain Pullman Express од 1930-тите, и комбинира антички луксуз со модерна опрема и услуга. Именуван по блескавиот период на европската историја на Бел Епок (околу 1870 до 1914 година), и патем, Монтре содржи многу гламурозни палати и хотели од таа ера.

Внатре, вагоните се украсени со елегантни дрвени облоги, позлатен и шик мебел. Еден од вагоните има дури и винарска визба каде што гостите можат да ги вкусат некои од најдобрите шишиња во регионот.

Двочасовната рута Belle Époque е вклучена во Swiss Travel Pass, а ако сакате да бидете сигурни дека ќе добиете место, ви препорачуваме онлајн резервација. Имајте добро патување и кажете ни ги вашите искуства!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma