Како СПИЕЊЕТО И КРЕМАТА СО ЗАШТИТЕН ФАКТОР навистина влијаат на формирањето на брчките?

6 март, 20220
Screenshot_11

Иако стареењето и „брчкањето“ на кожата е природен процес, можете да го забавите со преземање одредени активности.

 

Како што старееме, кожата природно ја губи влагата, еластинот и колагенот, што доведува до разредување, опуштање и формирање на брчки. И додека стареењето е природно и нешто што треба да се прифати, тоа не значи дека не можеме да ја подобриме текстурата, еластичноста и сјајот на кожата и да се погрижиме да биде мазна што е можно подолго.

 

Спиење

Спиењето игра витална улога за нашето здравје, а доволно одмор е неопходен за да им овозможиме на клетките на кожата време да се регенерираат. Со добра причина се нарекува beauty sleep.

 

„Кога не спиете доволно, вашето тело произведува вишок кортизол, хормон кој ги разградува клетките на кожата“, вели Алис Хеншо, експерт за кожа. „Одморете се доволно и ќе произведувате повеќе HGH (човечки хормон за раст), кој ѝ помага на кожата да остане погуста, поеластична и со помала веројатност да се брчка.

 

Таа додаде: „Кога станува збор за спиењето, помага и да спиете на грб, бидејќи спиењето во одредени пози од ноќ до ноќ може да доведе до формирање на линии од спиењето и брчки.

 

„Спиењето на страна ги зголемува брчките на образите и брадата, додека спиењето со лицето надолу создава намуртени веѓи. За да го намалите создавањето на брчки, спијте на грб.

 

Заштита од сонце

Важно е да не заборавите да останете заштитени од штетните сончеви зраци секој ден, дури и во облачни денови. SPF ќе ве заштити од загадени честички на животната средина, дамки од сонце, хиперпигментација и брчки.

 

„Изложеноста на сонце е најчеста причина за оштетување на кожата и брчките. УВ зраците го стимулираат создавањето на слободни радикали во кожата, кои ги оштетуваат еластинските влакна во кожата и придонесуваат за појава на брчки и рак на кожата“, објаснува Алис.

 

„Ако излегувате на сонце, треба да носите капа и SPF 50 UVA и UVB. Не само што ќе ве заштити од рак на кожата, туку и ќе помогне да се спречат брчките“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma