Кејти Пери сепак победи на суд: Не мора да плати 3 милиони заради наводен плагијат

12 март, 20220
1585683500150-keti-peri-830x0

Пред три години, судот во Лос Анџелес пресуди дека пејачката Кејти Пери и нејзиниот тим мора да платат отштета од 2,8 милиони долари за плагијат на нивниот најголем хит „Dark Horse“ од 2013 година, но вчера судијата пресуди во корист на поп ѕвездата во тужба за авторски права против раперот Маркус Греј.

Греј, чие уметничко име е Флејм, ја тужеше Кејти за прв пат во 2014 година, тврдејќи дека нејзиниот хит „Dark Horse“ во суштина е сличен на неговата песна „Joyful Noise“, бидејќи делови од нејзината песна потсетуваат на неговиот рап хит од 2008 година.

Судија во Лос Анџелес во 2019 година ја прогласи Пери за одговорна за прекршувањето, но пресудата беше поништена една година подоцна кога судијата пресуди дека осумте ноти што Пери наводно ги копирала „не се единствени или ретки“ за да побараат заштита на авторските права.

Меѓутоа, адвокатите кои го застапуваа Флејм уште во 2014 година тврдеа дека Кети Пери и нејзиниот тим направиле плагијат на важен дел од песната и дека тоа не било случајно.

Песната „Dark Horse“ беше објавена во 2013 година на четвртиот студиски албум на Кети Пери. Продадено е во повеќе од 13 милиони примероци и е еден од најголемите хитови на американската пејачка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi