КОЗМЕТИЧАРКА тврди дека НЕ треба да го миеме лицето наутро, а еве зошто! (ВИДЕО)

3 февруари, 20220
profimedia-0280467251

Советите на TikTok станаа многу популарни во последно време. И додека многу се доста корисни, има и такви кои се крајно збунувачки и неочекувани.

 

 

Видеото од козметичарка на TikTok стана вирално бидејќи ги советува луѓето да не го мијат лицето секој ден. Нејзината изјава започна вистинска дебата на оваа социјална мрежа. А, Никол Керолин, козметичарка им кажала на своите следбеници да не го мијат лицето секое утро бидејќи тоа може да го уништи природното создавање на масло.

 

Нејзиното видео веќе има над три милиони прегледи, а коментарите покренаа вистинска дебата за тоа дали нејзиниот совет е точен или не.

 

„Не мијте го лицето наутро освен ако имате акни. Ве молам престанете да го правите тоа, благодарам“, вели таа во видеото.

 

Откако многумина во коментарите напишаа дека нејзините тврдења немаат кредибилитет, Никола објави уште едно видео во кое подетално објаснува зошто не треба да се мие лицето два пати на ден.

 

Таа истакна дека прекумерното чистење на кожата може да има спротивен ефект и може да и наштети на природната бариера на кожата која е клучна за здрава, еластична и сјајна кожа. Таа рече дека за 90 отсто од клиентите кои ја посетуваат, намалувањето на чистењето на кожата е првото нешто што таа го менува во нивната рутина. Таа тврди дека тоа не е нејзино мислење, туку фактот дека безброј пати се убедувала себеси како тоа функционира.

 

@nicolecarolineskin

#skintok #skincare #skintips #skinbynicolecaroline #skincareroutine

♬ she knows – favsoundds

 

Сепак, Никол предупреди дека овој метод нема да има еднакво влијание за секого. Луѓето со мрсна кожа, кожа склона кон акни или оние кои многу се потат во текот на ноќта или после теретана, секогаш треба да го мијат лицето со средство за чистење лице.

 

Таа додаде дека причината за вашата мрсна кожа можеби е тоа што ги отстранувате природните масла со прекумерно чистење, па вашата кожа дополнително произведува масло за да го надомести.

 

Она што таа го мисли под „не миење на лицето наутро“ е да го миете лицето само со ладна вода, без да користите никакви средства за чистење на лицето. Додека некои се согласија со нејзината логика, други таа не успеа да ги убеди во нејзините тврдења.

 

„Тоа е логично, исто како што прекумерното миење на косата предизвикува поголемо производство на маснотии. Ви благодариме!“, е еден од коментарите „Вистина е. Престанав да го мијам лицето со лосион за чистење. Сега по две недели кожата ми е убава. Патем, имам мрсна кожа“.

 

Другите во коментарите не беа импресионирани, па рекоа дека ќе продолжат да го мијат лицето два пати на ден.

 

„Апсолутно не сакам да престанам да го чистам лицето – добро е да се направи, но со соодветни производи“, „Имам мрсна кожа. Не сакам да ве слушам“, додала една корисничка.

 

Важно е да се има на ум дека секоја кожа е различна и дека она што одлично функционира за нечија нега на кожата може да не одговара на некој друг. Има безброј совети, а изборот е само ваш.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi