Кои намирници не смеете да ги подгревате во микробранова?

20 февруари, 20220
1645279189-profimedia-0528432361-768x512

Микробрановата е корисен кујнски апарат бидејќи во неа можете да загреете храна за неколку минути. Сепак, постојат одредени намирници кои не треба да се загреваат во него.

Капсаицинот кој се наоѓа во чили пиперките испарува кога е изложен на високи температури. Иако пиперките нема да „експлодираат“, капсаицинот ќе ве заболи во стомакот и веројатно ќе добиете дијареа.

Виршлите исто така немаат место во микробранова печка. Според истражувањето објавено во списанието Food Control, преработеното месо кое се загрева во микробранова печка може да доведе до оксидација на холестеролот, а се поврзува и со срцеви заболувања.

Секој од нас барем еднаш заборавил да го извади месото од замрзнувач за да се одмрзне додека не дојде време да направи ручек или вечера. Тогаш изгледа како добра идеја да го ставите во микробранова печка неколку минути. Сепак, Readers Digest известува дека ова може да биде опасно ако топлината не се распределува рамномерно. Некои места би можеле да останат замрзнати и во тој случај се појавуваат бактерии кои се опасни за телото.

Истражувањето објавено во Journal of the Science of Food and Agriculture покажало дека микробрановите уништуваат голем број хранливи материи кои се наоѓаат во брокулата и сличниот зеленчук. Препорачливо е овие намирници да се варат на пареа за да ги задржите сите здрави својства.

Дозволено е да се загреат компирите, но сепак треба да се внимава. Ако го оставите целосно да се излади, а потоа повторно го загреете во микробранова печка, може да дојде до ботулизам – труење кое е опасно по живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi