Конзумирањето на на овој вид алкохол го предизвикува најлошиот мамурлак: Еве за кој станува збор!

20 февруари, 20220
676

По совршена вечера во најдоброто друштво и уште неколку чаши, нè очекува нов ден – мамурлак. Какви трикови и да се обидеме да примениме и да го ублажиме, мамурлакот е незаменлив дел од нашето пијанство. Меѓутоа, мамурлакот се разликува во зависност од тоа кој пијалок сте го консумирале, а лекарите тврдат дека најлошиот мамурлак го предизвикуваат газираните пијалоци.

Имено, јаглерод диоксидот кој се наоѓа во овие пијалоци предизвикува побрзо апсорпција на алкохолот во крвотокот. Всушност, високото ниво на алкохол во крвта влијае на мозокот преку стимулирање на ГАБА рецепторите, што резултира со мамурлак, како што се гадење, повраќање и мигрена.

И додека жестоките се сметаат за најозлогласени, студијата покажа дека една третина од луѓето се опиваат побрзо кога консумираат просеко, шампањ и други видови пенливи вина во споредба со други алкохол.

Колку е побрза апсорпцијата, толку е поголема количината на алкохол во крвта, што влијае и на сериозноста на мамурлакот кој обично се јавува следниот ден.

Токму поради тоа што во просек се апсорбира побрзо од другите пијалоци, влијае на мамурлакот следниот ден, кога повеќето луѓе доживуваат главоболки, гадење, чувствителност на светлина и екстремна сува уста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi