Кој има најголеми шанси вечерва да се пласира во финалето: Еве какви се прогнозите за Хрватска и Албанија

10 мај, 20220
Screenshot_1

Судејќи по верувајќи во предвидувањата на букмејкерите Хрватска и Бугарија кои настапуваат вечерва – немаат многу добри шанси да поминат

 

 

Вечерва во 21 часот започнува првата полуфинална вечер на најпопуларното музичко натпреварување во Европа, а секако и пошироко, а за пласман во финалето на Евровизија ќе се борат 17 земји.

 

Претставниците на првите 17 земји ќе дадат сѐ од себе за да ги освојат симпатиите на гледачите на сцената на величествената сала Пало Олимпико во Торино и со тоа да обезбедат билет за големото финале кое нѐ очекува в сабота.

 

Има, како и секогаш, само десет места во финалето. Првично во ова полуфинале требаше да настапи претставник на Русија, но поради санкциите изречени на таа земја, Русија го загуби правото на учество на Евровизија.

 

Така, во ова полуфинале ќе ги гледаме следните земји: Албанија, Летонија, Литванија, Швајцарија, Словенија, Украина, Бугарија, Холандија, Молдавија, Португалија, Хрватска, Данска, Австрија, Исланд, Грција, Норвешка, Ерменија.

 

Покрај овие 17 земји, вечерва во ревијалниот дел свој настап ќе имаат и Франција и Италија, земји кои припаѓаат на групата „Big Five “ и според правилата секогаш се директно во финалето.

 

Покрај веќе споменатите две земји, во финалето ќе влезат уште 10 земји, а ако се суди според предвидувањата на обложувалниците, најголеми шанси се: Украина – која е прва во обложувалниците од самиот почеток, Грција, Норвешка, Холандија, Португалија, Ерменија, Швајцарија, Латвија, Молдавија и Албанија.

 

Ако се суди и верувајќи во прогнозите на обложувалниците Хрватска и Бугарија кои настапуваат вечерва – немаат баш добри шанси да поминат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi