Крцкава, мека и супервкусна: Лисната погача со сирење

19 јуни, 20220
Baka1-1

Ако сакате колачи, тогаш сигурно ќе ви се допадне денешниот рецепт.

Лиснатото тесто со сирење многу брзо ќе стане омилена закуска на вашето семејство.

Топла, крцкава и супер вкусна…

Пробајте го и уверете се сами!

Состојки:

200 мл млеко
20 мл маслиново масло
малку путер
150 гр сирење + 1 јајце
1 јајце
20 гр квасец
350 гр брашно
сол
1 лажичка шеќер

Подготовка:

Во малку млеко додадете го шеќерот и издробениот квасец и измешајте. Оставете го квасецот да се пени. Додадете јајце во садот, истурете млеко и додадете квасец и масло. Додадете брашно и сол за тестото да биде помеко и убаво измешајте со процесор за храна, раце или миксер.

Нека расте. Протресете на набрашнета маса. Поделете го на неколку топчиња и месете го со раце.
Покријте 5-6 минути. Секое топче расукајте го во големина на чинија за да биде тенко премачкано со путер.

Направете го секој така и распоредете ги едни врз други. Последната не се подмачкува. Со раце лесно развлечете го тестото со големина на поголема тава за печење. Се сече на 8 триаголници. Исечете го секој триаголник кон врвот двапати.

Измешајте го сирењето со јајцето и во секој триаголник ставете по една полна лажица. Пошироките краеви свиткајте ги врз кашкавалот, па превртете го и наредете во намрсена тава. Покријте за одмор.

По желба премачкајте со жолчка и посипете со семки. Се пече на 200 степени околу 30 минути.

Погледнете чекор по чекор инструкции за подготовка:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber