ЛЕКОВИТИТЕ СВОЈСТВА НА ЛАВАНДАТА

16 февруари, 20220
Screenshot_3

Покрај тоа што е миризлив мелем за очите и носое, миризливите виолетови цвеќиња можат да послужат како практичен природен лек за целото тело

 

Дури и во форма на есенцијално масло, лавандата е безбедна за бебиња и деца.

Благодарение на состојките како што се линалол и линалол ацетат, лавандата ги смирува нервите, го подобрува спиењето, го крева расположението, ја ублажува болката, го забрзува заздравувањето и има антибактериски ефекти.

Можете да подготвите мирисен чај од неколку капки од нашето органско есенцијално масло, а исто така можете да го додадете во омилените јадења и десерти.

 

Придобивки од користењето есенцијално органско масло од лаванда:

 

Помага при вознемиреност и депресија: лавандата има седативно дејство (смирува), го подобрува расположението и делува како анксиолитик (ја ублажува вознемиреноста).

Го подобрува спиењето: лавандата го подигнува квалитетот на сонот – со својот мирис во собата наутро ќе се разбудите освежено и одморено.

Ја намалува раздразливоста: лавандата се поврзува со невротрансмитерот наречен ГАБА и со тоа го смирува нервниот систем, ја намалува иритацијата, лутината, агресијата и немир.

Олеснува убоди и го забрзува заздравувањето на раните: ова моќно растение ги намалува иритациите на кожата, чешање од каснувања од инсекти или убоди и сончање или други изгореници.

Ја храни кожата: благодарение на антиинфламаторните својства и антиоксидантното дејство, лавандата е одличен избор за нега на кожата затоа многу го користиме во нашите производи за нега на кожа.

Стимулира раст на косата: лавандата го стимулира растот на косата и ги храни фоликулите на косата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi