Магнет за уживанција: Идиличното германско езеро „во сенка“ на една од најпопуларните европски атракции

19 февруари, 20220
62237358-alpsee-bavarska-jezero (1)

Баварското Езеро Алпсе, заедно со бајковитите замоци Хоеншвангау и Нојшванштајн и прекрасното плато Алгау, ја прават оваа област една од најживописните во Германија. Се наоѓа на четири километри од селото Фусен или на пет километри од австриската граница. И додека неговата должина на брегот е нешто помалку од пет километри, длабочината на езерото е 62 метри. Езерото, сместено меѓу стрмни и густи карпи, е совршено излетничко место каде што можете да пловите со чамец, педалинки, плови, сурфање или пливање во лето, а скејт, играње хокеј на мраз или curling во зима.

По должината на брегот има кружна патека и Фурстенштрасе, патот на принцот, кој се движи од Хоеншвангау до историското алпско село Пинсванг. Алпсe е исцртан и на планинарските мапи поради прекрасните рути во близина. Баварското езеро има многу придавки, а особено може да се пофали со смарагдната боја на кристално чистата вода. Еден од живите „украси“ се дивите лебеди, кои ја прават целата сцена повпечатлива. Се наоѓа на трасата на романтичен пат, имињата што му ги дале туристичките агенции во 1950-тите.

Романтичниот пат минува помеѓу Вузбург и Фрусен, а покрај него се наоѓаат бројни хотели и ресторани. Посетителите се привлечени не само од природата врамена со погледите на баварските Алпи, туку и од близината на двата најпознати замоци во Германија кои вреди да се истражат, а доколку одлучите да ги посетите, корисно е да резервирате билет за да не мора да чекате со часови.

Нојшванштајн го посетуваат 1,3 милиони туристи годишно, што го прави една од најпопуларните туристички атракции во Европа. Во екот на сезоната, во летните месеци, дневно го посетуваат и до 6.000 посетители. Поради гужвите што се создаваат тие завршуваат во редица неколку часа без претходна резервација.

И покрај фактот што тој самиот му служеше на Волт Дизни како инспирација за замокот Дизни, неговата историја е прилично мрачна. Имено, тој бил изграден во 1869 година како скривалиште на „лудиот крал“ Лудвиг, чија смрт сè уште е обвиткана со мистерија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma