Маска за лице која ги намалува брчките: Овие две состојки помагаат да изгледате помлади и позатегнати!

20 март, 20220
maska-za-lice-med-cimet-830x0

Кога брчките ќе го „прошараат“ лицето, повеќето жени се плашат дека е непоправливо и дека годините тропаат на врата, па посегнуваат по разни препарати за да ги ублажат.

Сепак, од само две состојки кои повеќето жени ги имаат дома – мед и цимет, многу лесно можете да направите маска која ќе ја намали појавата на брчки на вашето лице.

Медот ја омекнува и ревитализира кожата, а додавањето на цимет ја зголемува циркулацијата на крвта и кислородот во кожата.

Грубо мелениот цимет делува како пилинг за лице, што значи дека механички ги чисти и отстранува нечистотиите од лицето.

Правењето на оваа маска за лице од мед може да биде вистински релаксирачки ритуал, а тоа е многу едноставно.

Подготовка:

Измешајте две лажици природен мед со една лажица цимет. Маската можете да ја нанесете со прсти или со четка. Држете го 20 минути и потоа исплакнете со млака вода, а потоа нанесете хидратантна крема на лицето.

Користете ја маската еднаш или двапати неделно неколку недели по ред и ќе забележите дека се ублажуваат неправилностите на кожата. Брзо ќе забележите дека воспалението се намалило, додека црвенилото исчезнало. И што е најважно, видливоста на мозолчиња, лузни и брчки ќе биде многу помала.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi