МАСКА ЗА ЛИЦЕ ОД ОРИЗ: Лесна за подготовка, го враќа сјајот и ја затегнува кожата

15 март, 20220
Screenshot_3

Дали знаевте дека оризот се смета за една од најдобрите козметички средства? Тој е богат со витамини Б, кои го стимулираат растот на клетките, го забавуваат нивното стареење и ја подобруваат циркулацијата на крвта.

 

Подготовката на оваа маска за лице е многу едноставна.

 

Земете 2 лажици ориз и варете го на вообичаен начин. Зачувајте ја водата во која се готви оризот.

 

Исплакнете го готвениот ориз со вода и додадете лажица топло млеко. Измешајте и додадете лажица мед.

 

 

Примена: Нанесете ја маската во дебел слој на лицето. По 30 минути, извадете ја и измијте го лицето со водата во која сте го вареле оризот.

 

Придобивки: Оризот е во состојба да врзува бакар, го забавува формирањето на меланин и со тоа го спречува формирањето на пигментните дамки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi