„Мириса“ на расипано месо: Паркот преполн со чуда каде можете да го видите најголемото цвеќе на светот

21 јуни, 20220
62327165-rafflesia-arnoldii-cvijet

Локалниот пејзаж е украсен со мирни езера, водопади, пештери и огромни варовнички планини и е познато дека е најврнежливата област во Тајланд. Тој е дом и на најголемите и најсмрдливите цвеќиња во светот. Поради мирисот на расипано месо, цветот е наречен труп (Rafflesia arnoldii), наликува на сад со дијаметар речиси до еден метар и е тежок 11 килограми.

Сместен помеѓу Пукет, Краби, Као Лак и Кох Самуи, паркот е совршено место за поминување неколку ноќи доколку уживате во пешачење, природа и авантуристички активности. Поделен е на два дела, градот Клонг Сок и езерото Чеу Лан.

Клонг Сок е најпопуларната област за ноќевања, бидејќи е лесно достапна од Пукет и Као Лак и има голем број куќи за гости, ресторани и барови. Cheow Lan е на околу 65 километри од Клонг Сок, а влегувајќи овде ќе ве однесе до дел од паркот кој е преполн со езера и исклучително живописен. Можете да ги посетите езерата на еднодневно патување, но преноќувањето во пловечки бунгалов ви овозможува малку подолго да уживате во глетката и дивината.

Ве очекуваат многу атракции доколку планирате да престојувате неколку дена во Националниот парк, како што се планинарење до водопади, пливање во езера, кану, рафтинг, ноќни сафари и трекинг, со што ќе добиете вистински увид во оваа спектакуларна земја. Тој е дом на голем број животни, вклучувајќи гибони, диви свињи, тапири, мечки, диви слонови, елени и ретки тигри и над 300 видови птици.

Ви предлагаме посета за време на сушната сезона од декември до април, иако сепак ќе наидете на повремени врнежи од дожд. За време на монсунските месеци има премногу дожд и многу објекти се затворени, иако токму тогаш водопадите се најспектакуларни. Ве советуваме да отидете до Националниот парк Као Сок во организирана тура која ќе ја платите од 100 евра по лице (во зависност од времетраењето). Во самиот парк се нудат различни екскурзии, па на вас останува да ја изберете онаа која најмногу одговара на вашите афинитети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber