Мислите дека ќе ви се залепи за цревата, но вистината е поинаква: Еве што се случува во стомакот кога ќе проголтате гума за џвакање

18 јули, 20220
342482_zvaka-shutterstock-296458922_ff

Кога сте биле мали, веројатно сте слушнале од родителите дека не смеете да голтате гума за џвакање бидејќи ќе ви се залепи на цревата, а покрај тоа, уште една впечатлива легенда е дека на гума за џвакање и се потребни околу 7 години за целосно да се свари.

Она што за жал е сигурно е дека успеале да ви го втурнат стравот во коските, но вистината е малку поинаква.

Гумата за џвакање е составена од восок, маснотии, емулгатор и смола, а овие состојки не се лесно сварливи, па затоа сите се прашуваат како ќе се разградат во организмот, но не грижете се бидејќи вашиот стомак добива бројни количини несварлива храна секој ден, па ќе се справат и со мастиката.

devojka, žena, žvaka, roze boja, ružičasta boja, pink boja, horoskop

Од моментот кога ќе ја проголтате гума за џвакање, вашето тело ќе почне да ја разградува, но секако одредени состојки ќе останат уште малку додека стомакот не може да се справи со нив. Она што е сигурно е дека не треба да се грижите дека ќе имате стомачни проблеми следниот пат кога ќе проголтате гума за џвакање.

Иако постојат околности кога треба да обрнете посебно внимание на голтаната гума за џвакање, а тоа се ситуации кога има претерано џвакање мастика, а најчесто тоа се случува кај децата. После тоа, можно е да биде потребна лекарска интервенција, но такви ситуации се случуваат многу ретко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi